Munka- és pihenőidővel kapcsolatos fogalmak a Munka törvénykönyve alapján
Szerző: webes-munkaido.hu, 2018-09-12 Update: 2018-09-12 19:18:15
Minden munkáltatónak és munkavállalónak érdemes tisztában lenni az alább felsorolt fogalmakkal, amit az Mt. külön taglal. A webes munkaidő-nyilvántartás is ezeket a tényezőket veszi figyelembe. Módosításuk a munkáltató felelőssége. Ettől a kollektív szerződésben eltérhet, de a munkavállaló javára.
Munkaidő: a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó idő, valamint a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység tartama.
Előkészítő vagy befejező tevékenység: minden olyan feladat ellátása, amelyet a munkavállaló munkaköréhez kapcsolódóan, szokás szerint és rendszeresen, külön utasítás nélkül köteles elvégezni.
Nem munkaidő:
- - a készenléti jellegű munkakört kivéve - a munkaközi szünet, továbbá
- a munkavállaló lakó- vagy tartózkodási helyéről a tényleges munkavégzés helyére, valamint a munkavégzés helyéről a lakó- vagy tartózkodási helyére történő utazás tartama.
Munkanap: a naptári nap vagy megszakítás nélküli huszonnégy óra, ha a munkarend alapján a beosztás szerinti napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra is beosztható.
A fenti bekezdésben foglaltak megfelelően irányadók a heti pihenő- vagy a munkaszüneti nap meghatározása tekintetében is, azzal, hogy a hét és huszonkét óra közötti tartamot heti pihenő- vagy a munkaszüneti napnak kell tekinteni.
Hét: a naptári hét vagy megszakítás nélküli százhatvannyolc óra, ha a munkarend alapján a beosztás szerinti napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra is beosztható.
Napi munkaidő: a felek vagy munkaviszonyra vonatkozó szabály által meghatározott
- teljes napi munkaidő vagy
- részmunkaidő.
Beosztás szerinti napi munkaidő: a munkanapra elrendelt rendes munkaidő.
Beosztás szerinti heti munkaidő: a hétre elrendelt rendes munkaidő.
Éjszakai munka: a huszonkét és hat óra közötti időszakban teljesített munkavégzés.
A munkáltató tevékenysége:
megszakítás nélküli, ha naptári naponként hat órát meg nem haladó tartamban vagy naptári évenként kizárólag a technológiai előírásban meghatározott okból, az ott előírt időszakban szünetel és
- társadalmi közszükségletet kielégítő szolgáltatás biztosítására irányul, vagy
- a termelési technológiából fakadó objektív körülmények miatt gazdaságosan vagy rendeltetésszerűen másként nem folytatható,
több műszakos, ha tartama hetente eléri a nyolcvan órát,
idényjellegű, ha a munkaszervezéstől függetlenül az év valamely időszakához vagy időpontjához kötődik.
Készenléti jellegű a munkakör, ha
- a munkavállaló a feladatainak jellege miatt - hosszabb időszak alapulvételével - a rendes munkaidő legalább egyharmadában munkavégzés nélkül áll a munkáltató rendelkezésére, vagy
- a munkavégzés - különösen a munkakör sajátosságára, a munkavégzés feltételeire tekintettel - a munkavállaló számára az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétellel jár.
Mások ezeket olvasták még:
Heti pihenőnapok és Munkaidő naptár 2020 | Nem lesz extra hosszú hétvége 2020-ban, cserébe viszont csak két szombat alakul át munkanappá. Három [...]
Kategória: Hírek, aktualitások
Kategória: Szabályozást érintő
Kategória: Hírek, aktualitások
ARCHÍVUM
MUNKAIDŐ BLOG
A Munkaidő Blogon a beosztással, munkaidővel, nyilvántartással kapcsolatos cikkeket olvashatsz. Vannak olyan témák amelyek egészen egyértelműek és vannak olyanok amelyekről még a jogászok is eltérően vélekednek. Bár minden témának igyekszünk legjobb tudásunk szerint utnajárni előfordulhat, hogy találkozol az itt leírtaktól eltérő állásponttal, főleg a jogszabályok értelmezését illetőleg. Mielőtt alkalmazol egy jogszabályt alaposan utána kell járnod az rád, a Te cégedre milyen formában vonatkozik. A blogban leírtak nem irányadóak, csupán a szezők álláspontját tükrözik.